Pozyskiwanie oleju arganowego

 

I Etap pozyskiwania oleju arganowego

Tradycyjnie wyrabiany jest ręcznie przez kobiety skupione w tzw. kooperatywach, czyli spółdzielniach nadzorowanych przez państwo. Obecnie większość kooperatywów jest zmechanizowana, a proces pozyskiwania oleju częściowo zautomatyzowany. Zbiory arganu pomimo postępu technicznego nadal odbywają się ręcznie. Już na pierwszym etapie argan podlega selekcji. Do dalszego przetwarzania trafiają owoce najwyższej jakości.

II Etap pozyskiwania oleju arganowego

Kolejnym etapem jest suszenie i oddzielanie poszczególnych warstw orzecha arganowego. Dąży się tu do pozyskania czystego wnętrza owocu rozłupując go ręcznie kamieniem sztuka po sztuce. Jest to najbardziej żmudny i czasochłonny proces, wymagający olbrzymiej wprawy i precyzji. Praca ta jest nie dla każdego!

 

III Etap pozyskiwania oleju arganowego

Następnym etapem, gdzie wkracza już technika, jest miażdżenie rdzenia orzecha i oddzielenie oleju od reszty. Proces ten trwa zazwyczaj kilka godzin. Kolejną fazą jest filtrowanie oleju, tak aby usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń z procesu produkcji i wydobyć wszystkie najlepsze cechy oleju. Filtrowany jest zazwyczaj dwu- lub trzykrotnie.

Tak dawniej wytwarzało się olej. Dziś widok ten można spotkać jedynie w domach.

IV Etap pozyskiwania oleju arganowego 

Ostatnim etapem jest jego przelewanie do butelek i rozsyłanie po świecie, aby także Państwo mogli korzystać z jego właściwości.

 

Prezentacja

Na koniec przedstawiam Państwu prezentację, ukazującą kulisy powstawania oleju arganowego. Materiał jest w języku francuskim.

Zachęcam obejrzenia filmu i zobaczenia jak cały ten proces wygląda.

Michał Stankowski
606 214 544
mstankowski73@gmail.com

Sposób płatności

Sposób płatności:

Płatność przelewem

Dane do przelewu:

OBIEŻYŚWIAT Michał Stankowski

ul. Mąkołowska 47, 43-100 Tychy

Nr konta: 98 1020 2528 0000 0602 0477 5930

Tytułem Imię i Nazwisko, (zamówiony produkt)

Po otrzymaniu na adres e-mail potwierdzenia dokonania przelewu zamówienie zostanie wysłane tego samego dnia lub w dzień następny. Koszt przesyłki wynosi 19,90 zł.